Z ankiet przeprowadzonych wśród polskich strażaków[1], wynika że jedynie 9,23% pierze swoje ubranie specjalne po każdej akcji, 7,66% po akcji, która powoduje zabrudzenia, a aż 11.94% NIE PIERZE SWOJEGO UBRANIA SPECJALNEGO WCALE! Zaskoczyły Cię te wyniki?
Pranie ubrania specjalnego, po każdej akcji to podstawa
profilaktyki nowotworowej. To właśnie na odzieży znajduje się najwięcej
rakotwórczych substancji, które roznoszone są zarówno w wozie bojowym, jak i w
pozostałe miejsca, gdzie ubrania powędrują razem z Tobą, drogi strażaku. Jak
więc sprawić, by szkodliwe, rakotwórcze substancje zniknęły,
a ubranie długo Ci służyło?
Po pierwsze – profesjonalne środki piorące
Powszechnie dostępne płyny piorące, proszki ani nawet odplamiacze nie usuwają tak ciężkich zanieczyszczeń, jak te powstałe podczas gaszenia pożaru. Do usunięcia substancji pozostałych na ubraniu po gaszeniu pożaru, należy użyć profesjonalnych środków piorących – jak seria F z naszej oferty.
- F3 odplamiacz do ubrań specjalnych
- F4 emulsja do czyszczenia odblasków
- F5 płyn do prania ubrań specjalnych
- F15 płyn do czyszczenia hełmów i masek
Po drugie – świadomość
Ubrania należy PRAĆ PO KAŻDEJ AKCJI! Bez wyjątku, bez wymówek – PO KAŻDEJ AKCJI GAŚNICZEJ w pralce dedykowanej do prania ubrania specjalnego (absolutnie nie w domowej pralce, w której prane są ubrania domowników!) z użyciem profesjonalnych środków piorących
Po trzecie – przestrzegaj zasad!
- Przestrzegaj instrukcji prania oraz ograniczeń podanych przez producentów na metkach!
- Zawsze stosuj zalecaną przez producenta dawkę detergentu piorącego.
- Stosuj krótki cykl prania – wynoszący maksymalnie 25 – 35 minut – bez prania wstępnego. Dzięki temu ograniczysz zużycie tkanin!
- W pralkach o niewielkim wsadzie – poniżej 10 kg – kurtkę i spodnie ubrania specjalnego pierz oddzielnie.
- Zwróć uwagę, aby przy umieszczaniu ubrań specjalnych w bębnie pralki, zachować ok. ⅓ wolnej przestrzeni – wówczas detergent będzie działał najskuteczniej!
- W przypadku niewystarczającej ilości wody w bębnie uzupełnij ją np. dolewając odpowiednią ilość przez „szufladkę” na detergent.
- Używając detergentów do prania użyj nabłyszczacza do wszystkich elementów skórzanych.
- Jeśli ubranie specjalne, jest miejscami mocno zabrudzone, do jego wyczyszczenia możesz użyć szczotki – pamiętaj, aby była to szczotka z miękkim włosiem – unikniesz w ten sposób zniszczenia powierzchni ubrania.
Proste? Oczywiście! Wystarczy tylko pamiętać o kolejnych krokach!
[1] Ankieta przeprowadzona w ramach akcji #zdrowy_raKtownik w 2018 r. [źródło: https://www.drogaratownika.pl/badanie-ankietowe-na-443-strazakach-soi-wypadkowosc-i-profilaktyka-zdrowotna/]