Przez wiele lat główną przyczyną śmierci strażaków były choroby związane z sercem i układem krwionośnym. Jednak ostatnie dekady pokazały, że to choroby nowotworowe przejęły prowadzenie w tym niechlubnym zestawieniu. To przede wszystkim ekspozycja na ogień sprawia, że strażacy są aż o 14% bardziej narażeni na śmierć z powodu nowotworów, niż inne grupy zawodowe.[1] Dzisiaj cichymi zabójcami są beno(a)piren, metale ciężkie, TCEP i wiele, wiele innych. Zmieniły się czasy, zmieniły się również substancje palne, z którymi zmuszeni są walczyć strażacy. Jedyne co się na przełomie lat nie zmieniło – to odporność ludzkiego organizmu na szkodliwe substancje.
Jak się chronić?
Z każdym rokiem na rynku pojawiają się innowacyjne produkty, które są odpowiedzią na zagrożenie nowotworowe. Odzież z ochronną membraną, specjalistyczne środki czystości, usuwające z ubrań szkodliwe substancje. Jednak żaden z tych produktów, choćby najlepszy, nie zrobi tego za Ciebie – nie pomoże Ci zniwelować działania substancji kancerogennych tak, jak zrobi to Twoja własna świadomość na temat zagrożenia i samodyscyplina związana z przestrzeganiem podstawowych 12 zasad:
- Używaj aparatów oddechowych podczas każdej akcji gaśniczej!
Szkodliwe substancje najszybciej do organizmu dostają się poprzez wdychanie. Dzięki zabezpieczeniom w postaci – maseczek jednorazowych z filtrami węglowymi oraz aparatów oddechowych, niwelujesz możliwość przedostania się kancerogennych substancji wprost do układu oddechowego.
- Oczyść swój sprzęt ochrony osobistej bezpośrednio po działaniach, na miejscu akcji
Przenosząc sprzęt z miejsca na miejsce, czy wnosząc go do samochodu bojowego, pozostawiasz po sobie ślad zawierający rakotwórcze substancje. Oczyść go specjalistycznymi środkami do dekontaminacji z serii F – tuż po akcji, jeszcze na miejscu działań.
- Użyj chusteczek dekontaminacyjnych do oczyszczenia twarzy, głowy, karku, szyi, rąk oraz pachwin bezpośrednio na miejscu akcji
Tak jak w przypadku pożaru, czy innych działań straży, tak i w tym przypadku najważniejszy jest czas reakcji. Im szybciej zmyjemy z siebie szkodliwe substancje, tym bardziej zmniejszymi ich przenikanie do krwioobiegu i narządów wewnętrznych. Dlatego ZAWSZE PO AKCJI GAŚNICZEJ, JESZCZE NA MIEJSCU ZDARZENIA JAK NAJSZYBCIEJ UŻYJ CHUSTECZKI STRAŻACKIEJ HERO WIPES, KTÓRA MA POTWIERDZONE LABORATORYJNIE WŁAŚCIWOŚCI DEKONTAMINACYJNE. Hero Wipes usuwają:
Hero Wipes jest pierwszą na polskim rynku sprawdzoną laboratoryjnie chusteczką dedykowaną strażakom. Skuteczne, wytrzymałe, o doskonale zbilansowanej formule – by nie tylko oczyszczać skórę, ale również odpowiednio ją pielęgnować, po trudach związanych z akcją.
- Zmień i wypierz ubranie po akcji – w przeznaczonej do tego pralce – najszybciej, jak o możliwe
Nie zapominaj, że po każdej akcji musisz wyprać swoje ubranie specjalne – od odzieży wierzchniej zaczynając, po kominiarkę, hełm, na bieliźnie kończąc – w specjalistycznych środkach piorących w przeznaczonej do tego pralce. Nigdy nie zabieraj brudnej odzieży specjalnej, ani wyposażenia do domu lub swojego samochodu. Nie pierz także ubrań specjalnych po akcji w domowej pralce – dbaj o swoją rodzinę.
- Weź prysznic, jak najszybciej!
Dokładne wymycie ciała ze szczególnym uwzględnieniem okolic, gdzie najbliżej skóry znajdują się węzły chłonne, z pewnością usunie pozostałości szkodliwych substancji, które znalazły się na ciele.
- Wyczyść sprzęt użyty podczas akcji
Tylko dokładnie umyty sprzęt zapewni Ci właściwą ochronę – nie tylko przed wodą czy wysoką temperaturą, ale również przez nowotworami. Możesz do tego celu użyć Chusteczek Strażackich Hero Wipes lub specjalistycznych środków do dekontaminacji z serii F.
- Nie przechowuj brudnych ubrań specjalnych w domu, ani w samochodzie
Pozostawiasz po sobie ślad z mnóstwem szkodliwych substancji, które oddziałują zarówno na Ciebie, jak i członków Twojej rodziny i przyjaciół. Chroń bliskich Twojemu sercu przed rakiem!
- Wyczyść kabinę samochodu gaśniczego
- Ubrania specjalne przechowuj z daleka od pomieszczeń mieszkalnych – dbaj o zdrowie swojej rodziny!
- Nie pal tytoniu
Palenie tytoniu powoduje raka, to fakt. Twoja praca sprawia, że podczas jej wykonywania jesteś już narażony na działanie substancji kancerogennych. Jeśli do ryzyka związanego z pracą dodasz, ryzyko zachorowania związanego z paleniem tytoniu, Twoja szansa na szczęśliwą emeryturę znacznie się zmniejsza.
- Używaj kremów z filtrem UV
Nowotwór skóry jest niestety powszechny. Aby zniwelować działanie szkodliwych promieni UV, wystarczy stosować na ciało krem z odpowiednim filtrem. Zwiększasz wówczas swoje szanse na długie i szczęśliwe życie.
- Pamiętaj o samobadaniu i badaniach profilaktycznych
Comiesięczne samobadanie oraz regularne wizyty u lekarza, pozwolą Ci zachować spokój, a nawet jeśli lekarzowi coś wyda się niepokojące, będziesz miał czas na natychmiastową reakcję. Największym problemem w Polsce jest zbyt późne wykrywanie nowotworów, co sprawia, że rak staje się wyrokiem. Dbaj o swoje zdrowie i badaj się regularnie.
[1] Badania za: The National Institute for Occupational Safety and Health **Firefighter Cancer Support Network
[2] z podłoża symulującego ludzką skórę, przy jednorazowym przetarciu
[3] z podłoża symulującego ludzką skórę, przy jednorazowym przetarciu